Sylwetka

[SYLWETKA] Whitney Houston

Kariera Whitney zaczęła się bardzo szybko i przebojowo. Po raz pierwszy pojawiła się w telewizji w 1983 roku. Wokalistka była pierwszą kobietą, która zadebiutowała na liście przebojów Billboard 200, zdobywając pierwsze miejsce. W latach 80 muzyka Pop była na bardzo wysokim poziomie. Wtedy w muzyce Pop królowali: Michael Jackson, Prince, Madonna, George Michael oraz Whitney Houston. To były ikony tamtej epoki, muzyki i stylu.

Whitney na okładce albumu z 1987 roku

Najlepszy czas w karierze Whitney przypadł na drugą połowę lat 80 oraz rok 1992 i film Bodygaurd, gdzie wokalistka wystąpiła u boku Kevina Costnera. Według Księgi Rekordów Guinnessa wokalistka była najczęściej nagradzaną artystką muzyczną w dziejach. Szacuje się, że zdobyła ok.400 nagród. Whitney nie miała gablotki na nagrody, tylko specjalny pokój, który był usytuowany w pobliżu domowego studia nagraniowego.

Whitney stała się ulubienicą Ameryki w 1991 roku, kiedy to wystąpiła na Super Bowl, wykonując hymn swojego kraju. Do dzisiaj ten występ i właśnie ta interpretacja pieśni narodowej amerykanów, uznawana jest za jeden z najlepszych w historii. Whitney podczas tego występu była ubrana w biały dres i wyglądała trochę jak sportowiec lub cheerlederka. Jej wersja hymnu bardzo przypadła rodakom oraz w na chwilę w magiczny sposób zjednoczyła. Nie był to zresztą pierwszy raz kiedy, głos Whitney połączył się ze sportem. W 1988 roku artystka wydała singiel One moment in time, który był inspirowany postacią Elvisa Presleya. Piosenka została nagrana na Letnią Olimpiadę w Seulu w 1988 roku. Warto wspomnieć, że wokalistka nie pojawiła się w teledysku do tego utworu. Zamiast tego widzimy zlepek fragmentów z poprzednich ceremonii igrzysk.

Toksyczna miłość

Whitney Houston i Bobby Brown poznali się pod koniec lat 80 na gali rozdania nagród Soul Train Music Awards w Los Angeles. Brown był niegrzecznym chłopcem R&B. Często imprezował, był kobieciarzem oraz eksperymentował z narkotykami. Miał wizerunek gangstera, wiecznie imprezującego lekkoducha. Miłość jest ślepa i Whitney przepadła. Zakochała się bez pamięci. Niespełna 3 lata później Whitney wyszła za mąż za Browna. Przed zawarciem związku małżeńskiego prasa plotkarska rozpisywała się o rzekomym romansie Whitney z Robyn Crawford, asystentce wokalistki. Małżeństwo nie uspokoiło Bobby’ego. Nadal prowadził imprezowy tryb życia oraz nie zawsze był wierny.

Kiedyś wokalistka postanowiła zrobić mu niespodziankę i wróciła wcześniej z koncertu. Gdy otworzyła drzwi do sypialni, ujrzała tam męża z inną kobietą. Whitney to przypadek kobiety, która kochała za mocno. Zanim Whitney poznała męża to również, okazjonalnie próbowała różnych narkotyków. Dostawała je od swoich braci. Jednak związek z Brownem zupełnie ją pogrążył i pogłębił uzależnienie od narkotyków i alkoholu.

Whitney Houston z mężem. Foto : L. Cohen/WireImage

Para razem często balowała i niekiedy artystka musiała odwoływać koncerty z powodu nałogu. Niestety często talent i kariera idzie razem w parze z uzależnieniem. W przypadku małżeństwa Whitney było to uzależnienie krzyżowe. Ponadto mąż wokalistki stawał się coraz bardziej zazdrosny o jej sukcesy oraz to, że nie jest już w centrum zainteresowania. Czwartego marca 1993 roku urodziła się Bobbi Kristina Brown, owoc miłości pary.

Bodyguard

Na początku lat 90 Kevin Costner namówił Whitney na występ w filmie Bodyguard. Wokalistka długo się wahała czy wziąć udział w tym przedsięwzięciu i czy na pewno jej umiejętności aktorskie są wystarczająco dobre. Podobne obawy artystka miała również przed koncertami, aż trudno uwierzyć, że taka piękna, utalentowana wokalistka mogła wątpić w swój talent.

Kevin Costner i Whitney Houston, foto  EVERETT COLLECTION


Trasa koncertowa zbiegła się w czasie ze zdjęciami do filmu. Kevin Costner był jednym z producentów filmu i cierpliwie poczekał na Whitney. Obraz Bodyguard jest inspirowany prawdziwą historią relacji wokalistki z jej ochroniarzem. Jednak życie mocno różniło się od filmowego opowiadania. W prawdziwym życiu artystka nie miała romansu z ochroniarzem ani nikt do niej nie strzelał. Ponadto podczas kręcenia filmu okazało się, że Whitney jest w ciąży, niestety nie doszło do szczęśliwego rozwiązania i wokalistka poroniła. Kolejny raz Costner poczekał na artystkę, był dla niej wielkim wsparciem oraz dał jej czas na dojście do siebie po stracie dziecka. Soundtrack z tego filmu jest jedną z najlepiej sprzedających się ścieżek dźwiękowych w historii, sprzedał się w ilości 45 milionów egzemplarzy.

Upadek gwiazdy

Wydawać by się mogło, że Whitney miała wszystko sławę, wielki talent, karierę. Jednak od najmłodszych lat czuła presje ze strony matki, później, gdy odniosła sukces, media śledziły każdy jej krok. Zarówno te dobre, wielkie momenty jak i te kiedy nałóg ją pokonał. Toksyczny związek z Brownem też się do tego wszystkiego przyczynił. Para rozwiodła się w 2007 roku. Jednak od mniej więcej 2003 czy 2004 roku gwiazda zaczęła upadać. Problemy w małżeństwie, uzależnienie od narkotyków oraz poważne problemy finansowe plus wszystko pod obstrzałem kamer oraz, papparazzi. W 2009 roku artystka wydała ostatni album I look to You, krążek został ciepło przyjęty, lecz trasa koncertowa nie była udana. Wokalistka często zapominała tekstu oraz przez nałogi jej głos osłabł. Alkohol, narkotyki wyniszczyły organizm artystki i doprowadziły do chorób. Whitney nosiła perukę oraz straciła kilka zębów.

11 lutego 2012 roku Whitney została znaleziona w hotelowej wannie w Beverly Hills. Zaledwie dzień przed muzycznymi Oscarami- nagrodami Grammy. Wyniki badań toksykologicznych wykazały w ciele wokalistki m.in.: kokainę, marihuanę czy środek zwiotczający mięśnie.

Show-biznes jest bezlitosny, w zaledwie pół godziny po śmierci artystki ceny jej płyt wzrosły dwukrotnie. Podobnie było, gdy umarł król muzyki Pop – Michael Jackson.

Whitney Houston miała ogromny talent i przepiękny, czysty głos. Oprah Winfrey po śmierci wokalistki powiedziała, że ” za każdym razem gdy Whitney śpiewała mogliśmy słuchać cząstki Boga“.

Pages: 1 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *