Sylwetka

[SYLWETKA] Whitney Houston

Whitney Houston była jedną z najczęściej nagradzanych artystek w dziejach. Pięciooktawowy głos, miliony sprzedanych płyt, wielka sława oraz ponadczasowe piosenki. Była pierwszą afroamerykańską wokalistką, której teledyski regularne były emitowane w stacji MTV w latach 80, w czasach kiedy dominującym gatunkiem był rock “białych” ludzi. Magazyn Rolling Stone uznał ją za jedna z 100 najlepszych gwiazd muzyki wszechczasów. Wokalistka podczas swojej 25-letniej kariery sprzedała ponad 170 milionów egzemplarzy płyt. Bez Whitney nie byłoby Beyonce czy Rihanny. Whitney Houston zmarła 11 lutego 2012 roku w hotelowej wannie, dzień przed 54. galą rozdania nagród Grammy.

Urodzona, by śpiewać

Whitney Elizabeth Houston urodziła się 9 sierpnia 1963 roku w Newark. Wychowywała się w muzykalnej rodzinie, jej mama – Cissy śpiewała w znanych nowojorskich klubach oraz koncertowała z Elvisem Presleyem czy Arethą Franklin. Kuzynkami Whitney są Dionne i Dee Dee Warwick, a matką chrzestną była sama Aretha Franklin– królowa muzyki Soul.

Jak wyznała kiedyś sama artystka:” Przebywanie wśród ludzi takich jak Aretha Franklin , Gladys Knight , Dionne Warwick i Roberta Flack , wszystkich znakomitych piosenkarek , nauczyło mnie słuchać i obserwować . Miało to wielki wpływ na mnie jako piosenkarkę , muzyka . To było dla mnie coś tak naturalnego , że kiedy zaczęłam śpiewać , było to prawie tak proste jak mówienie“. W takim muzykalnym, soulowym towarzystwie dorastała Whitney i to pozwoliło, by rozwinęła swój talent. Śpiewanie było dla niej tak samo naturalne, jak mówienie. W wieku 11 lat Whitney wystąpiła w kościelnym chórze, jako solistka. Od tego momentu wiedziała, że chce śpiewać.

Wszystkiego o śpiewaniu i operowaniu głosem, Whitney dowiedziała się od swojej mamy. Częste ćwiczenia, dążenie do perfekcji – tak wyglądały lekcje śpiewu młodziutkiej Houston. Pewnego wieczoru nastoletnia Whitney zastąpiła swoją mamę na jej koncercie. Publiczność ją pokochała. Opatrzność losu sprawiła, że w nowojorskim klubie Sweetwater był wtedy założyciel wytwórni Artista Records – Clive Davis. Następnego dnia Whitney podpisała kontrakt i rozpoczęła pracę nad swoją debiutancką płytą.

Clive Davis i Whitney Houston, 10 kwietnia 1983. Fot.Ebet Roberts/Redferns

Pierwszy album artystki został wydany w Walentynki 1985 roku. Z tego krążka pochodzą takie przeboje jak: How will I know, All at once czy Saving all my love for you.

Pages: 1 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *