Sylwetka

[SYLWETKA] Sharon Tate

Rodzinna dziewczyna

Sharon dbała o relacje rodzinne i często spędzała czas z młodszym rodzeństwem. Jej siostra Patti tak ją wspomina: “Dla mnie istniały dwie wersje Sharon. Jej doskonale dopracowane ja na użytek publiczny oraz moja siostra z długimi prostymi włosami, bez makijażu, w jeansach i T-shircie. Ta wersja Sharon, z którą się utożsamiałam, garbiła się przy stole, obgryzała paznokcie do krwi i przygryzała dolną wargę, kiedy była podenerwowana. Jej naturalny głos miał wysoki tembr i lekko teksański akcent, który wzmacniał się pod wpływem emocji lub zmęczenia.(…) Nieustannie walczyła ze starannie skrywaną nieśmiałością. Miała dar opowiadania o prozaicznych sprawach w interesujący sposób i uwielbiała rozśmieszać ludzi. Uparta do granic możliwości, jak raz coś postanowiła, trwała przy swojej decyzji choćby nie wiem co.

Sharon Tate i Roman Polański.

Latem 1966 roku w Londynie Sharon Tate poznała Romana Polańskiego. Zakochała się bez pamięci. Polski reżyser w latach 60 miał łatkę kobieciarza. Sam mówił, że nie lubi monogamii. Aktorka miała nadzieję, że Romek się uspokoi i skończy z bogatym życiem towarzyskim. W styczniu zaledwie kilka dni przed urodzinami, aktorka powiedziała sakramentalne tak. Życie na walizkach, wieczne podróże, całe dnie spędzone na planach filmowych – to wszystko powoli zaczynało męczyć Sharon. Pragnęła stabilizacji, dziecka oraz męża w domu. Aktorka kiedyś wyznała: ” W pewnym sensie żyję w świecie baśni…Mamy dobry układ; Roman kłamie, a ja udaję, że mu wierzę“. Rok 1969 miał być dla Sharon spełnieniem marzeń o macierzyństwie. Gdy dowiedziała się o ciąży, była bardzo szczęśliwa, bo marzyła o dziecku, lecz bała się, jak na taką wiadomość zareaguje Roman. Początkowo Polański nie był zadowolony z tego faktu. Nie był gotowy na dziecko, jego kariera reżyserska kwitła oraz prowadził bujne życie towarzyskie, często imprezując do białego rana. Sharon namówiła męża na wynajem pięknego domu na Cielo Drive 10050 w Benedict Canyon.

Sharon Tate z dziecięcymi ubraniami.

Aktorka wymarzyła sobie ten dom na rodzinne gniazdko. Roman dobrze zarabiał i bez problemu mogli sobie pozwolić na wynajem większego lokum. Para prowadziła dom otwarty. Często zapraszali gości oraz imprezowali w domu. Nierzadko przyjaciele Sharon nocowali u niej. Pewnego dnia zjawił się tam nieproszony gość – Charles Manson. Myślał, że w tej willi mieszka ktoś inny, pewien producent muzyczny.

Po śmierci aktorki, prasa zaczęła powielać różne, nie do końca potwierdzone informację. W gazetach pojawiały się nagłówki o szalonych, kilkudniowych orgiach, jakie organizowała para. Trzeba pamiętać, że w latach 60 panowały inne obyczaje, była rewolucja seksualna oraz hipisi.

Tragiczny koniec pewnej epoki

Druga połowa lat 60 w Stanach Zjednoczonych to czas wyzwolenia, wolności, miłości pokoju, rewolucji seksualnej. Na ulicach w Los Angeles czy San Francisco biegali hipisi, dziewczyny nosiły kwiaty we włosach. W powietrzu czuć było wolność, radość i wszechogarniającą miłość. Lato 1967 roku zapisało się na kartach historii jako “Summer of love“. Również wtedy wystartował pierwszy wielki muzyczny festiwal w Monterey. To były wręcz idylliczne czasy. Jednak nie wszystko było takie kolorowe i słoneczne jakby się mogło wydawać. Charles Manson miał jakiś dar zjednywania ludzi. Sypiał ze wszystkimi dziewczynami ze swojej komuny. Nazywał ich swoją ‘rodziną’. Przez Mansona hipisi zaczęli być gorzej postrzegani. Warto dodać, że Charles próbował swoich sił w przemyśle muzycznym, chciał tworzyć i śpiewać, jednak nie odniósł sukcesu.

Sharon Tate z mężem

W nocy z 8 na 9 sierpnia 1969 roku Sharon Tate oraz jej przyjaciele zostali zamordowani przez wyznawców Mansona. Sharon mogła oszukać przeznaczenie. Jak była w ciąży, to Polański kręcił film w Europie. Roman proponował jej, by została w Europie i urodziła dziecko w renomowanej klinice. Sharon bardzo chciała, żeby jej dziecko miało obywatelstwo amerykańskie, dlatego postanowiła wrócić do Stanów i tam urodzić. Tate była w zaawansowanej ciąży i nie mogła lecieć do USA samolotem, wybrała więc drogę morską, statkiem Queen Elizabeth. Reżyser przyznał w jednym wywiadzie, że przed podróżą żony rozstanie było dosyć smutne i miał w głowie dziwną myśl, że być może widzi ukochaną żonę po raz ostatni. 8 sierpnia 1969 roku Sharon miała jeszcze jedną okazję by oszukać przeznaczenie. Koleżanka zaprosiła ją do siebie na domówkę, jednak Sharon była w zaawansowanej ciąży, czuła się opuchnięta i nie miała siły na nocne balangi. Ponadto 8 sierpnia 1969 roku w LA panowała strasznie upalna pogoda, która nie sprzyjała ciężarnej aktorce. Termin porodu miała za niecałe dwa tygodnie. Zamiast imprezy wybrała się ze znajomymi do ulubionej meksykańskiej knajpy na kolację, a później wszyscy wrócili do domu Sharon. Ostatni wieczór spędziła z Jay’em Sebringiem, Wojtkiem Frykowskim oraz Abigail Folger. Wszyscy zginęli tragiczną, brutalną śmiercią tuż po północy 9 sierpnia 1969 roku. W posiadłości był również młody chłopak Steven Parent, który znalazł się tam przypadkiem, znał dozorcę nieruchomości. Przed wtargnięciem do domu Sharon i Romana, banda Mansona obcięła kable telefoniczne. Tego wieczoru młodsza siostra Sharon bezskutecznie próbowała się do niej dodzwonić. Wyznawcy Charlsa Mansona nie mieli żadnej litości dla swoich ofiar. Jay Sebring błagał ich o litość dla Sharon, ponieważ była w ciąży. Aktorka również prosiła Susan Atkins o litość dla niej i jej dziecka. Bardzo chciała zostać mamą. Prosiła ich by pozwolili jej przeżyć dwa tygodnie i urodzić dziecko, a potem mogliby ją zabić. Sharon Tate została zabita przez Susan Atkins, zadano jej 16 ciosów nożem, w tym 5 śmiertelnych. Banda Mansona zostawiła po sobie ślad w postaci krwawego napisu “Pig” na drzwiach. W całej tej brutalnej i okrutnej historii warto podkreślić jeszcze fakt, że wyznawcy Mansona po prostu pomylili domy.

Upamiętnienie

Ostatnią książkę, którą przeczytała Sharon była powieść Thomasa Hardy’ego Tessa d’Urberville. Przed podróżą z Anglii do USA, Sharon zostawiła mężowi książkę wraz z notatką, że to świetny materiał na film. Kilka lat później Roman Polański nakręcił film na podstawie tej powieści. Na początku filmu widnieje dedykacja “To Sharon“.

Sharon Tate i Margot Robbie. Źródło: pinterest

Historia brutalnego morderstwa Sharon Tate stała się inspiracją dla twórców ze świata filmowego i serialowego. Zainteresowanym tym tematem polecam ostatni film Quentina Tarantino Pewnego razu… w Hollywood“. W role Sharon wcieliła się Margot Robbie. Historie ‘rodziny’ Mansona przybliża serial Era Wodnika z Davidem Duchovnym w roli detektywa Sama Hodiaka. Na temat tej makabrycznej zbrodni powstały nawet piosenki, między innymi Ozzy’ego Osbourna Bloodbath in Paradise z 1988roku .

*Pisząc ten wpis korzystałam między innymi z książki Alisy Statman i Brie Tate Sharon Tate. Historia morderstwa żony Romana Polańskiego oraz kilku dokumentów jakie znalazłam w serwisie You Tube.

Pages: 1 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *