Czas na drugą część poleceń serialowych. Przyznaję, że lista seriali jakie obejrzałam jest dosyć długa, więc miałam nie lada wyzwanie wybrać kilka czy kilkanaście tytułów. Dobierając je kierowałam się ich klimatem, scenografią, historiami oraz tym, że dobrze się je ogląda właśnie jesiennymi wieczorami. Oczywiście istotnym kryterium były też charakterystyczne, intrygujące, zapadające w pamięć kobiece postacie.
- Plotkara (Gossip Girl)
Pamiętam, że oglądałam Plotkarę w czasach licealnych. Po powrocie ze szkoły do domu, popołudniami oglądałam na kanale TVN7. Można by powiedzieć, że to taka Moda na sukces, tylko w wydaniu dla młodzieży, ale coś mnie przyciągnęło by oglądać ten serial. Może te wszystkie piękne, modne sukienki ? Albo może główny wątek, kim była Plotkara?

Gossip Girl głównie opowiada o życiu nastolatków z bogatej dzielnicy Nowego Jorku. W czasach gdy kręcono Plotkarę, Social Media nie były tak popularne jak teraz. Młodzież z serialu miała swój portal – Gossip Girl, gdzie pojawiały się nowe, skandaliczne plotki o młodzieży z prywatnej, nowojorskiej szkoły. Głównymi bohaterkami są przyjaciółki – Serena van der Woodsen oraz Blair Waldorf. Ciekawostką może być fakt, że w jednym odcinku Plotkary pojawiła się Florence and The Machine. Flo śpiewała swój przebój – Cosmic Love. Aktualnie serial można obejrzeć na Netflixie. Gossip Girl spodoba się nie tylko dziewczynom zakręconym na punkcie mody.
2. Od nowa (The Undoing)
Od nowa to najnowsza produkcja HBO, która ostatnimi tygodniami bije rekordy popularności. W amerykańskiej produkcji w rolach głównych występują Nicole Kidman oraz Hugh Grant. Akcja serialu toczy się także w Nowym Jorku. Spokojne, rodzinne Grace oraz Jonathana burzy informacja o tajemniczej śmierci Eleny Alves. The Undoing jest to świetnie nakręcony thriller z wątkiem kryminalnym. W pewnym momencie twórcy serialu grają widzom na emocjach, bo już nie wiemy kto i dlaczego zabił?

Każda z postaci ma jakąś cechę, która sprawia, że nie wyrokujemy tak łatwo, przykładowo bohater grany przez brytyjczyka Hugh Granta jest lekarzem. Według mnie serial ten jest momentami troszkę podobny do Wielkich Kłamstewek, zwłaszcza bohaterka grana przez Nicole. Warto jeszcze wspomnieć, że piosenkę, którą słyszymy w czołówce serialu śpiewa aktorka. Finałowy odcinek sezonu był wczoraj -29.11.2020.Może wreszcie dowiemy się kto zabił oraz jaki miał motyw? Przyznam szczerze, że ostatni odcinek sezonu mocno mnie zaskoczył, równie mocno jak poprzednie.
3. Unorthodox
Kolejny serial w zestawieniu to propozycja produkcji Netflixa. Serial miał swoją premierę w marcu, kiedy to została ogłoszona narodowa kwarantanna. Unorthodox opowiada historię młodej Esther, która żyje w społeczności amiszów. Serial bazuje na autobiograficznej książce Debory Feldman. Młodziutka bohaterka mieszka w mieście, które nigdy nie śpi. Nowy Jork pewnie jest absolutnie magiczny, pełen życia, tam tętni życie kulturalne. Mnóstwo knajp, kawiarni, księgarni, kin czy teatrów. Wszystko to jest na wyciągnięcie ręki prawie każdego nowojorczyka, ale nie dla Esther. Nie dla zamkniętej społeczności żydowskiej, w której to kobieta musi się podporządkować mężczyźnie i rodzić dzieci.

Premiera tego serialu zbiegła się z narodowym lockdown’em, gdy byliśmy zamknięci w czterech ścianach. Seans tego serialu w takim czasu potęgował we mnie uczucie osamotnienia oraz izolacji od świata. Ponadto podczas oglądania tego serialu czułam pewien dyskomfort. Złota klatka, to nadal klatka.
4. Z Archiwum X (The X-files)
Klasyka serialowa z lat 90. Główni bohaterowie Fox Mulder oraz Dana Scully pracują w wydziale FBI, który zajmuję się zjawiskami paranormalnymi oraz sprawami kryminalnymi. Fox, grany przez Davida Duchownego w pracy kieruję się bardziej sercem niż rozumem. Mulder wierzy w zjawiska paranormalne oraz istnienie istot pozaziemskich. Natomiast Scully, która pochodzi z katolickiej rodziny w pracy stawia na twarde dowody, fakty. Nie kieruje się intuicją, tylko ufa nauce. Twórcy serialu świetnie to wymyślili, przełamali stereotypy. Wielki plus za to.

Każdy odcinek opowiada inną historię. Postać grana przez Gillian Anderson jest dobrze rozpisana, zapada w pamięć. Jest to niewątpliwie jedna z jej najlepszych kreacji aktorskich. Do niedawna początkowe sezony serialu były dostępne na kanale ZoomTv. Aktualnie serial można oglądać na Canal+. Ważna wiadomość dla wszystkich fanów serialu, dzisiaj – 1 grudnia o godzinie 21.30 na TVN będzie emisja filmu Z Archiwum X: Chce wierzyć.
5. Kochane kłopoty (Gilmore Girls)
Gilmore Girls to chyba mało popularny serial w Polsce. Amerykańska produkcja przedstawia codzienne życie Lorelei Gilmore, która samotnie wychowuje nastoletnią córkę Rory. Dziewczyny mieszkają w urokliwym, fikcyjnym miasteczku Stars Hollow.

Mają swoją ulubioną kawiarnię, prowadzą niekonwencjonalne życie w małej społeczności. Postać Lorelei przypomina mi trochę Rachel Fox z filmu Syreny. Też jest trochę roztrzepana, stara się być niezależna oraz na pewno nie jest typową gospodynią domową i raczej nie ma talentu kulinarnego. W serialu znajdziemy odniesienia do popkultury oraz występuję tam postać grana przez frontmana zespołu Skid Row-Sebastiana Bacha. Kochane kłopoty to bardzo przyjemny i zabawny serial, który umili jesienne wieczory. Serial jest dostępny na platformie Netflix.
Trzymajcie się ciepło.
K.