Filmy

Kleopatra piosenki – recenzja filmu Dalida-skazana na miłość

Obraz francuskiej reżyserki Lisy Azuelos opowiada tragiczną historię jednej z najbardziej znanych francuskich wokalistek – Dalidy. Wokalistki, która była obecna na scenie od końcówki lat 50 aż do drugiej połowy lat 80. Biograficzny film francuskiej reżyserki wszedł do kin w 30. rocznicę śmierci artystki. Piosenki Dalidy opowiadają historie jej życia, jej radości, miłości, uniesienia oraz momenty rozpaczy. Między wspaniałymi balladami możemy oglądać absolutnie przepiękne zdjęcia, które zachwycają i sprawiają, że ciężko się oderwać od fotela. W tym filmie jest wszystko, co powinna zawierać dobra biografia- wyrazista postać, dobrze oddane tło historyczne, świetne kostiumy oraz emocje. Sveva Alviti, która wcieliła się, w postać legendarnej Dalidy zagrała fenomenalnie, pokazała całe spektrum emocji oraz była bez wątpienia największą gwiazdą tego filmu. Udźwignęła rolę wielkiej artystki, dodała jej wyrazistości i charyzmy. Niewątpliwie przybliżyła nam postać tej wokalistki. Wydaje mi się, że twórcy filmu Narodziny Gwiazdy z Lady Gagą w roli głównej trochę się zainspirowali dziełem Azueolos. Nawet Sveva Alviti ma coś podobnego w rysach twarzy co Lady Gaga.

Dalida. Skazana na miłość – kadr z filmu, 2016

Dalida. Skazana na miłość to poruszająca historia kobiety, którą wielbiły tłumy. Kobiety, której muzyka i śpiew dawały nadzieję ludziom, lecz chyba nikt nie mógł dać jej nadziei. Artystka była w kilku związkach, między innymi z Jeanem Sobieskim czy włoskim wokalistą Lugi’m Tenco. Chciała kochać i być kochaną. Widmo śmierci krążyło nad wokalistką, trzech z jej partnerów popełniło samobójstwo.

Dalida. Skazana na miłość – kadr z filmu, 2016

Dzieło Azueolos aż kipi od emocji. Emocji, które są wyśpiewane, raz radośnie w zachwycie, a niekiedy niemiłosiernie boleśnie. W ścieżce dźwiękowej znalazło się ponad 50 piosenek! Dodajmy do tego klimat starego Paryża czy Włoch i otrzymujemy ładną, sentymentalną podróż do miejsc, ludzi i muzyki, których na próżno szukać. A do tego muzyka i piosenki, które opowiadają całą historię.

Myślę, że ten film ten spodoba się tak zwanym starym duszom ukrytym w młodych ciałach. Piękne, poruszające, artystyczne kino. Szkoda, że niedocenione i tak mało znane.

*Do końca dnia tj.26.03.2021 film ten jest dostępny bezpłatnie w serwisie Ninateka.pl.

Pages: 1 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *