Filmy

Kleopatra piosenki – recenzja filmu Dalida-skazana na miłość

Yolanda Cristina Gigliotti urodzona w Kairze w 1933 roku dała się poznać światu jako Dalida, jedna z największych gwiazd francuskiej piosenki. Dalida miała włoskie korzenie, lecz wychowywała się w muzykalnej rodzinie, jej ojciec był pierwszym skrzypkiem Opery Narodowej w Kairze. W wieku 20 lat zdobyła tytuł Miss Egiptu. Młodziutka dziewczyna została zauważona przez francuskiego reżysera, wkrótce wyruszyła do Francji, by rozpocząć karierę filmową, lecz świat poznał ją jako wybitną wokalistkę. Dalida śpiewała w 10 językach i zdobyła 70 złotych płyt.

Dalida. Skazana na miłość – kadr z filmu, 2016

Była piękną, utalentowaną kobietą, która rozpaczliwie szukała i gubiła się w miłości. Dalida była gwiazdą światowego formatu z licznymi nagrodami. Muzycznie odnajdywała się w nastrojowych balladach, Rock and Rollu Popie czy Disco. Warto również w tym miejscu przypomnieć jej słynny duet z Alainem Delone i utwór Parole, parole.

Dalida była swego czasu bardzo znana w Polsce, za sprawa Lucjana Kydryńskiego, dziennikarza radiowej Trójki. To właśnie on propagował jej muzykę. Mówił o niej, że jest “Kleopatrą piosenki, kobietą o urzekającej urodzie, o profilu etruskiej bogini.”. W 1974 roku jej piosenki podbijały listy przebojów w dwunastu różnych krajach, również w tym samym roku jej utwory zostały nagrodzone Oscarem za Światowy Sukces. Kilka lat później otrzymała jako pierwsza artystka Diamentową Płytę. Wielką karierę przerwała tragiczna, samobójcza śmierć artystki. W nocy z 2 na 3 maja 1987 roku wokalistka zażyła 120 pigułek nasennych, które popiła whiskey. Dalida zostawiła krótką notkę pożegnalną: ” Życie stało się dla mnie nie do zniesienia… Wybaczcie mi“. Została pochowana na paryskim cmentarzu Montmartre.

Pages: 1 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *